ČESKÁ ASOCIACE SILOVÉHO PŘETAHOVÁNÍ

NÁŠ VZNIK A ČINNOST V ROCE 2015

V období vánočních svátků v roce 2014 jsme se s kamarádem koukali na sportovní videa na youtube a líbilo se nám video ze závodů v mas-wrestlingu, tak jsme poté začali hledat informace o tomto zajímavém sportu u nás a byli jsme překvapeni, že v naši republice je tento sport velkou neznámou a natož aby se někde trénoval. A bylo tedy rozhodnuto, že založíme asociaci, jenž dá možnost lidem se s tímto sportem seznámit a pokud budou mít zájem a chuť, tak budeme rádi jím dávat příležitost si i zazávodit.

Začali jsme zjišťovat co potřebujeme k založení asociace a k její registraci. Vytvořili jsme logo, dali jsme mas-wrestlingu český název „silové přetahování“, zaplatili doménu na internet, napsali stanovy, pořádali mezinárodní federaci o dokumenty s pravidly a výkres k vyrobení lavice, našli sídlo a konečně podali žádost o registraci.

A hurá, byli jsme zaregistrováni a oficiálně jsme začali fungovat 24.2.2015 jako „Česká asociace silového přetahování – CMWA, z.s.“ a byli jsme plní nadšení, že se nám povede dostat tento zajímavý sport mezi veřejnost a hlavně sportovní nadšence, jako my.

Na netu jsme zjistili, že u našich sousedů na Slovensku bude první závod v mas-wrestlingu a poslali jsme jim přihlášky naších závodníků a 21.3. se zůčastnili jejich pohárové soutěže v Dunajské Stredě.

Bylo to naše první praktické seznámení s tímto sportem a tak jsme byli rádi, že se nám ze čtyř kategorií, alespoň v jedné a to kategorii do 110kg podařilo získat slušná umístění. Stříbrnou medaili získal Mykhaylo Krasilynets a na pátém místě se umístil Jirka Tkadlčík, jenž se vrátil dva dny před závodem z Ameriky, kde se zúčastnil závodů strongmanů na Arnold classic. Sport se nám líbil a hlavně závodící kluci byli nadšeni, tak jsme nechali vyrobit podle výkresu od mezinárodní federace, naši první lavici a doufali jsme v rychlý vzestup tohoto sportu u nás.

Bohužel z původního týmu nakonec  zůstali jen dva závodníci a ostatní po pár trénincích tento sport zavrhli kvůli problémům se zády a nechtěli riskovat zranění. Víceméně, je však pravda jinde. Záda jde posílit, ale je potřeba mít cíl a ten bohužel není snadný, jak se zdálo…

Po účasti na závodech na Slovensku, jsme vytvořili stránku na facebooku s názvem „Česká asociace silového přetahování“ a vytvořili a zprovoznili i web a to www.mas-wrestling.cz.

Dne 1.4. přišel od mezinárodní  federace email o našem zaregistrování s tím, že oficiálně nám bude udělen certifikát v listopadu na kongresu.

Po nedávném zklamání z toho, že náš původní kolektiv se rozpadnul, jsme byli registrací moc potěšeni a dali jsme vyrobit 4ks lavic, jenž jsme věnovali do fitness center a umožnili tak lidem, nejen trénovat na závody, ale hlavně se protáhnout a zahřát před jakoukoliv jinou aktivitou.

Prostřednictvím facebooku jsme se seznámili s reprezentanty Polska, Agnieszkou Koryckou a Szymonem Niemcem. Bylo a stále je fajn, že Agnieszka žije v Praze a začala s námi trénovat a předávat své zkušenosti. Se Szymonem jsme si domluvili trénink, jenž byl pro nás hodně motivující a potvrdili jsme mu naši účast na závodech v Polském Těšíně.

Dne 6.6. jsme měli exhibici na pódiu mistrovství republiky v kulturistice federace NABBA.

Dne 20.6. jsme se zúčastnili závodu v Polsku, jímž byl 2.ročník mistrovství  Těšína, kde získal v kategorii do 105kg zlato a v kategorii bez rozdílů vah bronz, náš závodník Mykhaylo Krasilynets.

Dne 19.7. jsme se zúčastnili na Slovensku 2.pohárové soutěže, jenž byla v areálu termálního koupaliště v Dunajské Stredě a náš závodník Mykhaylo Krasilynets získal zlato v kategorii do 110kg.

Dne 26.7. jsme startovali v Polsku na 5.mistrovství Polska v mas-wrestlingu, jenž bylo součástí festivalu síly, zdatnosti a krásy (FSSIU) a závodilo se jen v kategorii bez rozdílu vah a odvezli jsme si díky Mykhaylovi Krasilynetsovi bronz. O boj o zlato nás připravil Szymon Niemiec, když Mykhayla porazil 2 - 1.

29.8. jsme byli hosty na 4.ročníku JIP Dragon cupu (závod dračích lodí) v Praze 4 - Podolí, kde jsme měli exhibici a poté celý den si tento sport vyzkoušela většina návštěvníků i závodníků z Dračích lodí.

Dne 2.9. nám byl zveřejněn první článek v tisku a na internetovém serveru, známých mediálních firem a vycházejí  nám, tam stále.

Dne 27.9. jsme v Praze 10 - Strašnicích uspořádali 1.kolo našeho prvního národního závodu s názvem Pražský pohár CMWA, jehož se zúčastnili i čtyři závodníci z Polska.

Dne 24.10. jsme uspořádali s pomocí Stanislava Pešáta, jako součást jeho 37.ročníku Grand Prix PEPA, jenž je známým Evropským závodem v kulturistice a fitness, náš první mezinárodní závod bez rozdílů vah s názvem  1.ročník Grand Prix PEPA v silovém přetahování. Po nádherném finálovém souboji na pódiu Slezského divadla, mezi Polským reprezentantem Szymonem Niemiecem a našim Mykhaylem Krasilynetsem, zvítězil po vyrovnaném souboji Mykhaylo 2 – 1.

Dne 8.11. jsme byli součásti sportovní akce EXPO NABER SVALY v Praze.

Dne 15.11. jsme uspořádali v Praze 10 - Strašnicích, 2.kolo Pražského poháru CMWA.

Ve dnech 27. – 30.11. jsme se v Moskvě zúčastnili kongresu mezinárodní federace, kde jsme byli osobně přijati za členy. A následně jsme se zúčastnili  finálového 3.kola Světového poháru, kde jsme měli našeho nejlepšího závodníka  Mykhayla Krasilynetse v kategorii do 105kg a pomýšleli jsme na dobré umístění. Bohužel  jsme okusili na vlastní kůži, jak velký je rozdíl mezi naší úrovní mas-wrestlingu a tou světovou, které zcela oprávněně vévodí  reprezentanti  Ruska, Uzbekystánu, Arménie a Kyrgystánu.

Dne 20.12. jsme ukončili naší první sezónu mezinárodním závodem, jenž byl i finálem Pražského poháru. V mezinárodní konkurenci uspěl jen Mykhaylo Krasilynets, když ve finále kategorie do 105kg porazil Dominika Juhásze v napínavém souboji 2 - 1.

Národními vítězi  1.ročníku Pražského poháru CMWA se po součtu bodů stali: v kategorii do 85kg Jirka Přibáń z Fitka Strašice. V kategorii do 105kg Mykhaylo Krasilynets z Fitness Fantom. V kategorii žen získala prvenství Barbora Pokorová z Bušírna gymu.